Profesoriui Jonui Kubiliui atminti išleidžiamas pašto ženklas

2021-07-09

Penktadienį, liepos 9 d., Lietuvos paštas išleidžia pašto ženklą „Jono Kubiliaus 100-osios gimimo metinės“. I. Kuodžiūtės kurtame pašto ženkle įamžintas ilgametis Vilniaus universiteto rektorius profesorius Jonas Kubilius. Pašto ženklo nominalas – 0,55 Eur, tiražas 20 tūkst. vnt. Kartu su pašto ženklu išleidžiamas ir pirmos dienos vokas. Proginis antspaudavimas liepos 9 d. vyks Vilniaus pašte, įsikūrusiame Totorių g. 8.

Jonas Kubilius (1921-07-27 – 2011-10-30) – žymiausias Lietuvos matematikas, visuomenės veikėjas ir ilgametis Vilniaus universiteto rektorius, savo darbais plačiai žinomas pasaulyje. Profesorius buvo tikimybių teorijos ir skaičių teorijos Lietuvos mokyklos pradininkas ir vadovas, taip pat tikimybinės skaičių teorijos kūrėjas. Š. m. liepos 27 d. jam būtų sukakę 100 metų.

1946 metais Jonas Kubilius baigė Vilniaus universitetą, pradėjo dėstyti ir dėstė jame iki pat 2011 metų. 1958-ieji metai Jonui Kubiliui itin reikšmingi – tąmet tapo habilituotu daktaru profesoriumi, Vilniaus universiteto Tikimybių teorijos ir skaičių teorijos katedros vedėju ir universiteto rektoriumi. Ilgamečiu rektoriumi profesorius vadinamas pelnytai – juo buvo net 32 metus. Tais pačiais metais jo svarbiausias tikimybinės skaičių teorijos ciklo darbas „Tikimybių metodai skaičių teorijoje“ įvertintas Lietuvos mokslo premija. Knyga išversta į anglų kalbą. Tai – pirmoji Lietuvos istorijoje matematikos monografija.

Paraleliai 1952–1956 metais Jonas Kubilius dirbo Fizikos ir technikos institute, 1956–1962 metais Fizikos ir matematikos institute, 1956–1958 metais buvo direktoriaus pavaduotojas ir Matematikos sektoriaus vadovas.

Be darbo universitete profesorius aktyviai veikė kitose mokslinėse bendruomenėse – 1962–1992 metais buvo Lietuvos mokslų akademijos prezidiumo narys, 1962 metais įkūrė Lietuvos matematikų draugiją ir tapo jos prezidentu. Savo mokslinėmis žiniomis su studentais profesorius dalinosi daugelyje pasaulio mokslo centrų ir iš viso profesorius paskelbė daugiau kaip 1000 mokslinių straipsnių. Taip pat buvo Greifsvaldo, Prahos, Latvijos, Zalcburgo universitetų garbės daktaras, Santarvės fondo laureatas. 

Jonas Kubiliui rūpėjo ir visuomeninė sritis – jo pastangomis buvo suremontuoti senieji universiteto rūmai, pradėtas statyti universiteto miestelis Saulėtekio alėjoje, atgautas ir restauruotas Šventųjų Jonų bažnyčios pastatas (jame įkurtas Mokslo muziejus), 1979 metais organizuotas universiteto 400 metų sukakties minėjimas. 2000 metais Jonas Kubilius tapo visuomeninės organizacijos „Sambūris patirtis“ pirmininku.

2009 metais už nuopelnus Lietuvos Respublikai ir pasauliniam mokslui profesoriui suteiktas Jurbarko rajono savivaldybės garbės piliečio vardas.

Per metus AB Lietuvos paštas išleidžia 20–25 pašto ženklus. Lietuvos paštas turi plačiausią ir tankiausią pašto paslaugų teikimo vietų tinklą šalyje. Bendrovė teikia pašto, logistikos ir finansinio tarpininkavimo paslaugas.

Buvo naudinga? Dalinkitės: